Jonizowana woda alkaliczna – przeciwwskazania, właściwości, opinie

Jonizowana woda alkaliczna

Woda alkaliczna w odróżnieniu od zwykłej wody mineralnej zawiera średnio wyższe pH dzięki rozpuszczonym w niej elektrolitom. Czysta woda mineralna posiada pH w okolicach 7,5, przez co jest roztworem neutralnym dla organizmu. Odpowiednio roztwory o niższym pH stwarzają środowisko kwasowe, a te o wyższych mają właściwości alkalizujące.

Woda alkaliczna – opinie

Właściwości wody alkalicznej są często zachwalane przez zwolenników medycyny alternatywnej jako jeden ze sposobów na odkwaszenie organizmu i wyleczenie z dolegliwości związanych z niskim pH ustroju. Zalecana jest osobom ze stresującym trybem życia, których dieta bogata jest w produkty zakwaszające (kawa, mięso czerwone, słodycze).

Jonizowana woda alkaliczna – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do picia wody alkalicznej są problemy z pracą nerek. Zbyt długie stosowanie grozi narastaniem się bolesnych kamieni nerkowych, które mogą przyczynić się do nieprzyjemnego stanu chorobowego. Osoby starsze, chorzy na bezkwasowość i dzieci poniżej trzeciego roku życia również powinny wystrzegać się stosowania tego rodzaju kuracji. Nie zaleca się popijania leków wodą o wysokim pH z powodu możliwości obniżenia ich działania. Osoby utrzymujące zdrowy tryb życia i prawidłową dietę również nie potrzebują w jadłospisie uzupełnień w takiej formie.

Jak pić wodę alkaliczną?

Wodę alkaliczną powinno pić się głównie rano, przed pierwszym posiłkiem, powtarzając kurację przez przynajmniej dwa tygodnie dla osiągnięcia widocznych efektów.

Wiele firm reklamuje swoje produkty o wysokim poziomie pH w butelkach, których koszt wynosi do dziesięciu złotych za litr. Na szczęście w internecie krążą przeróżne przepisy umożliwiające domowe wykonanie wody zasadowej. Najprostszym sposobem jest zakupienie w aptece preparatu alkalizującego i dodawanie kropel do dzbanków z wodą mineralną.

Woda alkaliczna – właściwości

Alkaliczna woda jonizowana jest produktem popularnym wśród osób parających się medycyną alternatywną. Zakłada stosowanie drogich sprzętów nazywanych jonizatorami, które mają rzekomo przywracać wodzie jej prawidłową heksagonalną strukturę, odpowiadającą ustrojowi żywego organizmu. Określenie żywa woda odnosi się do formy wody alkalicznej, uzyskiwana jest poprzez rozszczepienie wody w jonizatorze na dwie frakcje: żółtą i białą.

Rzekome właściwości żywej wody opisywane przez jej zwolenników obejmują:

  • pH powyżej 7,5,
  • wysoką zawartość antyoksydantów,
  • wspieranie układu odpornościowego,
  • sprzyjanie odchudzaniu,
  • lepszemu nawadnianiu organizmu.

Niestety druga frakcja, z naukowego punktu widzenia zawiera w sobie wiele substancji szkodliwych dla organizmu żywej osoby. Na osłoniętych elektrodach jonizatorów powstaje martwa woda, zawierająca w sobie poza wysokim stężeniem jonów H+, produkty korozji elektrody. Żółty kolor roztworu pochodzi od jonów Fe3+, poza nim do środowiska przenikają także jony wanadu, chromu, niklu i manganu. Wymienione mikroelementy przyczyniają się do powstania m.in. raka płuc, uszkodzenia układu pokarmowego i zmian skórnych. Dodatkowo uszkadzają płód na każdym etapie rozwoju.

Należy zatem zastanowić się, czy oferowana forma strukturyzacji niesie jakiekolwiek wymierne korzyści. O ile rzeczywiście woda znajdująca się w strukturyzatorze przyjmuję formę obserwowaną w stałym stanie skupienia, tak po wyłączeniu elektrod wraca do poprzedniej pozycji. Przy tym w wodzie jonizowanej znajdują się niepożądane mikroelementy, których negatywne właściwości zostały szeroko opisane przez naukę.

Alkaliczna woda sprzedawana przez zatwierdzone firmy z atestami rzeczywiście znajduje zastosowanie w uzupełnianiu diety dla wybranych osób. Należy zawsze mieć na uwadze zdanie dietetyka lub lekarza, z którym warto przedyskutować wprowadzenie takiego produktu do trybu życia. Zaleca się natomiast wystrzegania wszelkiej maści pseudo ekspertów i ich produktów o magicznych właściwościach uzdrawiających.