Na czym polega terapia przeciwcukrzycowa?

Na czym polega terapia przeciwcukrzycowa?

Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, co 6 sekund ktoś na świecie umiera z powodu cukrzycy lub jej powikłań. Warto pamiętać, że cukrzyca nie jest jedną chorobą, ale grupą zaburzeń, które przebiegają z przewlekle występującą hiperglikemią, spowodowaną zaburzeniem wydzielania lub działania insuliny. Jakie istnieją metody leczenia tej groźnej choroby? Przeczytaj ten artykuł, aby się dowiedzieć!

Dostępne sposoby kontroli stężenia glukozy we krwi

Celem leczenia cukrzycy jest kontrola stężenia glukozy we krwi. Dla pacjenta niekorzystne jest występowanie zarówno hiperglikemii, jak i hipoglikemii. Diabetyk, zaraz po rozpoznaniu choroby, jest edukowany, aby wiedział, jak reagować w obu sytuacjach ‒ stosując odpowiednie leki lub dietę. Każdy pacjent powinien być zaopatrzony w glukometr, który umożliwia sprawdzenie stężenie glukozy we krwi włośniczkowej uzyskanej z nakłucia palca. Dzięki rozwojowi technologii obecnie są dostępne systemy ciągłego monitorowania glikemii, które mierzą poziom glukozy za pomocą wszczepionego podskórnie czujnika lub sensora. Pomiary glikemii w nowoczesnych systemach są wykonywane regularnie w czasie rzeczywistym, a odpowiednie ostrzeżenia i alarmy mogą uprzedzać o nadchodzących wysokich i niskich poziomach glukozy.

W jaki sposób leczy się cukrzycę?

Terapia przeciwcukrzycowa jest oczywiście uzależniona od typu rozpoznanej cukrzycy. W cukrzycy typu 1 stosuje się substytucję insuliny, stosując analogi długo i szybkodziałające. Podawane są one podskórnie za pomocą iniekcji lub osobistej pompy insulinowej.

Natomiast w leczeniu cukrzycy typu 2 podstawą leczenia jest zmiana stylu życia, czyli modyfikacja diety, podjęcie aktywności fizycznej i redukcja masy ciała. Jeśli jednak nie przyniesie to spodziewanych efektów, wdraża się leczenie farmakologiczne. Najbardziej popularne są leki doustne, przyjmowane codziennie (lub kilka razy dziennie), natomiast od kilku lat dostępne są również leki podawane w iniekcjach, także w dłuższych odstępach czasu.

Kto zajmuje się leczeniem cukrzycy?

Lekarzem zajmującym się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej jest diabetolog. Wizyta u specjalisty nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania ‒ warto jedynie zabrać ze sobą dokumentację medyczną oraz dzienniczek kontroli glikemii, jeśli pacjent taki prowadzi. Podczas wizyty lekarz zbierze wywiad, przebada pacjenta i zleci odpowiednie badania dodatkowe. Na tej podstawie diabetolog podejmuje decyzję o kontynuacji dotychczasowego leczenia lub jego modyfikacji. Najmłodsi pacjenci powinni natomiast być pod opieką diabetologa dziecięcego, któremu dobrze znane są zaburzenia występujące w tej grupy wiekowej.

Cukrzyca to choroba przewlekła, podstępna. Jej leczenie wymaga od pacjenta dużo determinacji i cierpliwości, aby żyć jak najdłużej w dobrym zdrowiu. Na szczęście rozwój nauki i technologii umożliwia diabetykom praktycznie niezaburzone funkcjonowanie w społeczeństwie ‒ pracę zawodową, życie rodzinne, realizowanie pasji i marzeń.