Jak przechowywać marchew w domu? Poznaj sposoby na przechowywanie marchwi

Jak przechowywać marchew w domu?

Marchew to warzywo korzenne, które cieszy się ogromną popularnością ze względu na walory smakowe oraz zawartość substancji odżywczych takich jak: witamina A, witaminy z grupy B, czy beta-karoten. Spożywamy ją zarówno na surowo, jak i w wersji gotowanej. Jest to warzywo, które odpowiednio przechowywane może przetrwać całą zimę. Działkowcy oraz gospodynie domowe zadają sobie pytanie jak przechowywać marchew, by pozostała ona długo smaczna i chrupiąca. Możliwości jest kilka.

Jak przechowywać marchew w kopcach?

Jest to sprawdzona metoda działkowców, którzy nie mają możliwości przechowywania większej ilości marchwi w piwnicy lub w budynkach gospodarczych. Warzywa ułożone w odpowiednio przygotowanych i zabezpieczonych kopcach przetrwają zimę. W okresie wiosennym należy usunąć pozostałości marchwi oraz pamiętać o tym, by kolejnego roku kopiec znajdował się w innym miejscu. Zapobiegnie to rozwojowi chorób na przechowywanej marchwi, czyli psuciu się.

Jak przechowywać marchew zimą w domu lub w piwnicy?

Jak przechowywać marchew w piwnicy?

Przechowywanie marchwi w warunkach domowych jest znacznie wygodniejsze, niż przechowywanie w kopcach. Należy ją umieścić w przygotowanych do tego pomieszczeniach. Ponieważ marchew wymaga dużej wilgotności powietrza oraz temperatury w granicach od zera do dwóch stopni, najlepszym miejscem na jej przechowywanie jest piwnica lub pomieszczenia gospodarcze. Ewentualnie specjalnie do tego przeznaczone chłodnie. Marchew umieszczamy w skrzyniach wyłożonych folią polietylenową lub przysypujemy wilgotnym piaskiem. Tak zabezpieczone warzywa przetrwają okres 3-4 miesięcy.

Jak przechowywać marchew w domu?

W domu nie ma warunków na przechowywanie hurtowych ilości marchwi, jak to ma miejsce podczas przechowywania w kopcu, piwnicy, pomieszczeniach gospodarczych, czy w specjalnych, wentylowanych chłodniach. Jeśli zdecydujemy się na przechowywanie marchwi w domu, należy pamiętać o tym, by pomieszczenie było w miarę wilgotne, chłodne oraz przyciemnione.

W tym samym miejscu nie powinno się przechowywać gruszek, jabłek, czy ziemniaków, które wydzielają etylen. Ma on zły wpływ na jakość marchwi.

Świetnym rozwiązaniem jest taras lub balkon. Odpowiednio przechowywane na nim warzywa zachowają świeżość niemal tak długo, jak w piwnicy. Należy je chronić przed słońcem oraz mrozem. W tym celu możemy użyć styropianowych pojemników do przechowywania żywności lub wykorzystać drewniane skrzynki, które grubo wyłożymy słomianą matą lub styropianem o grubości kilku centymetrów. Należy pamiętać o tym, by warzywa zabezpieczyć dziurkowaną folią lub przykryć wilgotnym piaskiem.

Jak przechowywać marchew w lodówce?

Odpowiednie przechowywanie marchwi w lodówce zapewni jej świeżość nawet przez miesiąc. Marchew przechowujemy w perforowanej torebce w dolnej szufladzie lodówki, przeznaczonej na warzywa. Szufladę warto wyłożyć papierowymi ręcznikami. Wchłoną one nadmiar wilgoci. Ważne jest, aby w tej samej szufladzie nie znajdowały się jabłka. Ich obecność może sprawić, że marchewka stanie się gorzka. Jeśli chcemy mieć gotową do spożycia marchew pod ręką, możemy ją obrać i przetrzymywać w lodówce w zamkniętym pojemniku z wodą.

Jak widzimy, pomimo że marchew jest niezwykle trwałym warzywem, powinniśmy zwracać uwagę, w jaki sposób ją przechowujemy. Dzięki temu będziemy mogli długo cieszyć się jej smakiem, spożywając ją do obiadu lub chrupiąc ją, jako zdrową i pyszną przekąskę.