Jak długo smażyć boczniaki?

Jak długo smażyć boczniaki?

Boczniaki to przepyszne grzyby, które powinny pojawić się na każdym stole, przynajmniej od czasu do czasu. Aby zachować ich unikatowe cechy, musimy przestrzegać właściwego czasu smażenia. Grzyby te można przyrządzić na wiele sposobów, ale najprostsze dania są najsmaczniejsze i nic nie dorówna aromatycznej potrawie – boczniaki z cebulką.

Boczniaki – co to takiego?

Boczniaki nie są tak popularne jak pieczarki, ale nie ustępują im walorami smakowymi. Ten gatunek grzybów odznacza się subtelnym, lekko pikantnym smakiem i delikatną strukturą, która doskonale wkomponuje się w różnorodne potrawy. Boczniaki nadają się zarówno na przystawkę, jak i główne danie, np. panierowane boczniaki, które dla wegan są jednym z zamienników mięsa.

Boczniaki odznaczają się pozytywnym wpływem na zdrowie. Obniżają poziom cukru i złego cholesterolu oraz wykazują działanie antynowotworowe.

Kapelusz boczniaków ma kształt przypominający ostrygę, stąd ich angielska nazwa oyster mushrooms, czyli grzyby ostrygowe. Wyrastają licznie, w pękach, z jednej, krótkiej łodygi. W sprzedaży znajduje się kilka odmian boczniaków, najpopularniejsze to boczniaki królewskie i perłowe.

Grzyby dość łatwo znaleźć w sklepach, marketach i warzywniakach. Można też uprawiać je samodzielnie w domu, kupując specjalne podłoże.

Po zakupie boczniaki należy przechowywać w papierowym opakowaniu w lodówce. Ważne jest, aby zapewnić im dopływ powietrza.

Przed przystąpieniem do gotowania, grzyby trzeba opłukać. Nie wolno ich moczyć, bo łatwo mogą namoknąć, co negatywnie wpłynie na ich strukturę i smak.

Jak przyrządzić boczniaki na patelni, by były smaczne i pożywne?

Przepis na boczniaki z patelni nie jest skomplikowany. Istnieje wiele sposobów przygotowania, najważniejsze jest aby grzyby pozostały soczyste i aromatyczne. W tym procesie bardzo istotny jest czas, więc – jak długo smażyć boczniaki?

Zazwyczaj zaleca się aby grzyby poddawać obróbce cieplnej na patelni przez tylko 3 minuty, z każdej strony. W ten sposób potrawa nie straci swego aromatu i konsystencji. Tłuszcz nie powinien się rozgrzać bardziej niż do temperatury 175 stopni Celsjusza. Temperatura i czas smażenia boczniaków ma także znaczenie dla zachowania zdrowotnych walorów tych grzybów. Gdy boczniaki spędza zbyt dużo czasu na patelni to rozkładowi może ulec wiele wartościowych substancji.

Mając w pamięci powyższe wytyczne możemy przystąpić do przygotowania potrawy i mieć pewność, że smażone boczniaki zachwycą nasze podniebienia.

Boczniak smażony w panierce – prosta i pyszna potrawa

Okazałe kapelusze tych grzybów zachęcają do panierowania i podawania jak kotlety. Jak smażyć boczniaki w panierce? Również jest to prosta czynność. Oczyszczone i przyprawione grzyby, moczymy w jajku, obtaczamy w panierce i wrzucamy na rozgrzaną patelnię. Smażymy, aż zrobią się rumiane i chrupiące.