Czego nie lubi i jak dbać o trzustkę? Regeneracja na stłuszczenie trzustki

Jak dbać o trzustkę?

Trzustka to jeden z najważniejszych gruczołów w organizmie, a przy tym chyba najbardziej tajemniczy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną funkcję spełnia oraz w jakim stopniu od jej kondycji zależy nasze zdrowie. Czego nie lubi i jak dbać o trzustkę?

Trzustka – za co odpowiada?

Podstawową funkcją trzustki jest wytwarzanie hormonów (m.in. insuliny) oraz udział w procesach trawiennych – odpowiada za trawienie białek, węglowodanów i tłuszczy. Co ważne, kiedy jej kondycja jest nie najlepsza, trzustka długo nie daje o sobie znać, a ból pojawia się dopiero przy zaawansowanym stadium rozwoju choroby. Warto więc wiedzieć jak dbać o trzustkę, żeby zapobiec poważnym jej schorzeniom.

Jak dbać o trzustkę? Zadbaj o zdrowe jedzenie dla trzustki

Kluczowa jest oczywiście odpowiednia dieta, a odpowiednia dieta dla trzustki oznacza w pierwszej kolejności rezygnację z alkoholu i papierosów. Alkohol poważnie uszkadza struktury trzustki i może doprowadzić do jej przewlekłego zapalenia. W przypadku papierosów, zgodnie z badaniami, nałogowcy są o 87 proc. bardziej narażeni na choroby tego gruczoły niż osoby niepalące.

Czego nie lubi trzustka, jeśli chodzi o żywność? Przede wszystkim tłuszczu. Smażone potrawy, tłuste mięso, masło, majonez i śmietana, to jej prawdziwi wrogowie. Poza tym posiłki powinny być niewielkie, ale spożywane częściej oraz przygotowywane w zgodzie z piramidą żywienia. Osoby otyłe są narażone na stłuszczenie trzustki, które zaburza jej pracę i może doprowadzić do poważnych komplikacji.

Co w takim razie należy jeść? Trzustka dieta, to coraz częściej wyszukiwane w Internecie hasło. Na pewno warto włączyć do diety wiśnie, winogrona i borówki – bogate w przeciwutleniacze, które obronią trzustkę przed nowotworami oraz szpinak, brokuły, jogurt naturalny o tofu. Dobrze też jest przyprawiać potrawy imbirem i kurkumą. Wspomaganie trzustki wymaga również aktywności fizycznej i zrównoważonego trybu życia, w tym unikania stresu.

Regeneracja i odbudowa trzustki – jak to zrobić?

Zastanawiając się nad tym jak dbać o trzustkę, warto wiedzieć, że nie posiada ona takich zdolności regeneracyjnych jak wątroba. Odbudowa trzustki nie jest prosta, często może być nawet niemożliwa. W sytuacjach takich jak ostre zapalenie trzustki czy też zatrucie alkoholowe, żeby gruczoł ten powrócił do poprzedniego stanu, należy przez dłuższy czas stosować niskokaloryczną, restrykcyjną dietę, całkowicie zrezygnować z alkoholu, przetworzonej żywności, fast-foodu i tłustego jedzenia. Niezbędne jest odciążenie trzustki, tak żeby zminimalizować jej czynności wydzielnicze.

Jednocześnie trzeba pamiętać, żeby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych – najlepiej poprzez wysoką podaż warzyw, owoców, chudego mięsa i ryb. Regeneracja trzustki nie jest prosta, dlatego warto sięgnąć przy tym po takie naturalne wspomagacze jak zioła. Pomocne będzie regularne picie m.in. naparu z pokrzywy, który wspomaga trawienie oraz zawiera całe bogactwo witamin z grupy B. Wsparciem przy dolegliwościach ze strony trzustki jest też jaskółcze ziele – o właściwościach żółciopędnych i piołun – łagodzi stany zapalne tego gruczołu. Ze względu na to, że odbudowa trzustki może być długotrwała i wymagać sporej samodyscypliny, najlepiej dbać o siebie i spożywać zdrowe jedzenie dla trzustki.